Skip to main content
Haberler

25. Kadın Sığınakları ve Da(ya) nışma Merkezleri Ara Kurultayı Bursa’da yapıldı

By Temmuz 25, 2022No Comments

Sığınaksız bir dünya için; 25. Kadın Sığınakları ve Da(ya) nışma Merkezleri Ara Kurultayı, Koza Kadın Derneği ev sahipliğinde 4-6 Haziran tarihleri arasında Bursa’da yapıldı. Kurultaya, Adana, Adıyaman, Antalya, Ankara, Aydın Söke, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, İstanbul, İzmir, Urla, Muğla, Fethiye, Bodrum, Mersin, Urfa, Van olmak üzere 52 kadın katıldı.
3 gün süren ara kurultayda, 1.gün, kurultay bileşenleri, bir önceki ara kurultaydan bu yana ve pandemi koşullarında yaşadıkları sorunları ve kadına yönelik şiddet konusunda yaşadıkları deneyimleri paylaştılar.
2.gün ise, 25. Kadın Sığınakları ve Da(ya) nışma Merkezleri Ana Kurultayının teması, ana başlığı, atölye çalışmaları, sunumların içerikleri ve hangi örgütün ev sahipliğinde gerçekleştirileceği konuşuldu ve son dönemde artan kadın cinayetleri, kadına karşı artan cinsiyetçi dilin kullanımı başka olmak üzere bir çok konuda tartışmalar yaparak yol haritası belirlediler.
3. gün, Bursa Yerel yönetimlerde kadına yönelik şiddetle uygulamalar hakkında, davet edilen, Bursa Büyükşehir, Nilüfer, Osmangazi Yıldırım Belediyelerinin ilgili birimleri ve Büyükşehir ve Nilüfer belediyesinin Kent konseyi ve kadın meclisi temsilcileri ile Bursa yerelinde kadına yönelik şiddet hakkında yaptıkları uygulamaları 25. Kadın Sığınakları ve Da(ya) nışma Merkezleri Ara Kurultayı bileşenlerine aktardılar.

Leave a Reply