Skip to main content
Haberler

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği “Şiddeti Frenliyoruz” projesi kapsamında proje partneri kurultay bileşeni örgütler ile birlikte il Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odaları ile protokoller imzaladı.

Şiddeti Frenliyoruz projesi ikinci etabı olarak Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, proje partnerleri Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Van Star Kadın Derneği, Trabzon Kadın Yaşam Merkezi Derneği, Türk Anneler Derneği Trabzon Şubesi ve Mersin Mimoza Kadın Derneği ile toplantılar gerçekleştirdi. Edirne, Trabzon, Mersin ve Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odaları ile Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele manifestoları imzalandı.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezinden hizmet alan şiddete maruz kalan kadınlar ile görüşmeleri sonucunda kadınların şiddet ortamından uzaklaşma durumunda özellikle gece taksi kullandıklarını tespit etmiştir. Ayrıca taksi şoförlerinin, Mor Salkım ile paylaşımlarında araçlarına şiddet gören bir kadın bindiğinde nereye götürüleceği ve ne yapabileceklerine dair bilgi eksiklikleri olduğundan kaygılandıkları tespit edilmiş ve projenin oluşturulmasına karar verilmiştir.

Projede amaç taksi şoförlerini; ayrımcılık, toplumsal cinsiyet ve cinsiyet temelli şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede yasal süreçler ve mekanizmalar hakkında bilgi vermektir. Şiddete maruz kalan bir kadının taksilerine binmesi durumunda yasalara ve yönlendirilecek kurumlara dair bilgilenmeleri sağlanacaktır. 5 ilde Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası işbirliği ile gerçekleşen projede bir manifesto hazırlanması ve tüm eğitimleri alan duraklarda manifestonun yer alması, taksilerde 4 dilde hazırlanan broşürlerin ve kitapların olması ve araçlarda bulunan materyallerle 7/24 şiddet hattı yaygınlaşması ile fark yaratılması amaçlanmaktadır.

 

Leave a Reply