Skip to main content
Haberler

GREVIO, İstanbul Sözleşmesine İlişkin Soru Formunu Yayınladı

By Mart 21, 2016Şubat 7th, 2022No Comments

Soru formu, 2017 yılının Şubat ayında Türkiye’ye gönderilecek. 

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) izlenmesi ve denetlenmesinden sorumlu Uzmanlar Komitesi (Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence-GREVIO) , Sözleşmenin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek amacıyla bir soru formu hazırladı.

GREVIO, coğrafi konum ve yasal sistemlerdeki çeşitliliği hedef alarak geçici bir zaman çizelgesi hazırladı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin düzenlemeleri esas alınarak hazırlanan çizelgeye göre soru formu ilk önce Monaco ve Avusturya’ya gönderilecek. Soru formu 2017 yılının Şubat ayı içerisinde de Türkiye’ye iletilecek. Aynı yılın Haziran ayında ise, soru formuna verilen yanıtlardan  hazırlanacak raporu Türkiye’nin GREVIO’ya teslim etmesi bekleniyor.

Devlet kurumlarının yanı sıra kadına yönelik şiddet alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin de Sözleşmenin uygulanıp uygulanmadığı konusunda bilgi vermesi bekleniyor.

Bu izleme ve denetleme süreci, Sözleşmenin nasıl uygulandığına dair veri toplamayı ve bir değerlendirme sunmayı amaçlıyor.

Leave a Reply