Skip to main content
Haberler

23. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı 7-8-9-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek

23. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı

İlki 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son Günü etkinliği kapsamında 1998 yılında gerçekleştirilen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’nın* yirmi üçüncüsünde yeniden bir araya geliyoruz. Türkiye’de kadına yönelik erkek şiddetine karşı mücadele veren kadınların en geniş platformu olan Kurultay kadın örgütlerinden, yerel yönetimlerden, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen kadınların katılımıyla Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Türkiye’nin her yerinde kadına yönelik erkek şiddetiyle mücadele eden bizler Kurultay’ı bu yıl Pandemide Şiddet, Bakım Emeği ve Eşitlik Mücadelesi başlığı altında, 7-8-9-10 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Kurultayın ilk gününde düzenlenecek oturumlardan ilki Pandemi, Ev İçi Emek ve Cinsiyetçi Sosyal Politikalar başlığı ile yapılacak. Bu oturumda Melda Yaman “Pandemi, Yoksullaşma ve Şiddet”, Zehra Keleş “Sosyal Politika, Devlet ve Aile”, Yasemin Dildar ise “Pandemi ve Ev İçi Emek” başlığı ile sunum yapacak.

Kurultay’ın ikinci oturumu ise Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri Ve İstanbul Sözleşmesi Bağlamında Mücadele Stratejileri başlığı ile yapılacak. Bu oturumda Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler Derneği’nden Berfu Şeker “Bir Mücadele Aracı Olarak İstanbul Sözleşmesi” başlıklı sunumu yapacak. Mor Çatı’dan Zuhal Güreli’nin yapacağı Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri sunumunun ardından düzenlenecek forumda kurultay bileşenleri ve alanda çalışan kadınlar karşılaştıkları sorunları ve bunlara karşı geliştirdikleri çözümleri paylaşacaklar. Kurultay’ın ikinci günü atölyelerle devam edecek. Son gün ise atölye sonuçları paylaşılarak Kurultay Sonuç Bildirgesi taslağı hazırlanacak.
Kurultay’ın birinci günü sunulacak tebliğler ve ikinci günü gerçekleştirilecek atölye çalışmaları aracılığıyla, bilgi ve deneyimlerimizi de paylaştığımız tartışmalar yürüteceğiz. 3 gün sürecek Kurultay, Kurultay Sonuç Bildirgesi’nin taslağının hazırlanmasıyla son bulacaktır. Kurultay sonuç bildirgesi 25 Kasım’da siz basın mensuplarıyla paylaşılacaktır.

Bilgi için:

Elif Ege
morcati@morcati.org.tr
0(538) 6870422

 

*Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı Hakkında

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki deneyimleri paylaşmak, ortak politikalar saptamak, örgütler ve kurumlar arasında kalıcı bir iletişim ağı kurmak amacıyla oluşturulmuş bir platformdur. Birincisi, 1998 yılında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Türkiye’nin dört bir yanından kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadınlara yaptığı çağrıyla 25 Kasım “Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son” günü bağlamında İstanbul’da “Kadın Sığınakları I. Kurultayı” adı altında düzenlendi. 2002’de düzenlenen 5. Kurultay’da ise ‘Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı” ismini aldı. Yıllar içerisinde değişen ihtiyaçlara göre içeriğini ve tartışma yöntemlerini değiştiren Kurultay, 1998 yılından itibaren her yıl farklı bir ilde düzenlenmeye devam etmektedir.
Kurultay, düzenlenmeye başladığı tarihten itibaren, kadına yönelik şiddettin önlenmesinin ancak sürekli ve örgütlü bir mücadeleyle mümkün olduğunun bilinciyle örgütlenen Türkiye Kadın Hareketi’nin erkek şiddetine karşı yürüttüğü mücadelenin en geniş platformlarından biri ve bu mücadelede feminist ilke ve yöntemlerin savunucusudur. Erkek şiddetiyle mücadelede biriken deneyimlerin paylaşılmasına, dayanışma merkezi ve sığınak çalışmasında karşılaşılan güçlüklere karşı çözümler üretilmesine, bu alanda kamu kurumlarında, belediyelerde, kadın örgütlerinde çalışan, politika üreten kadınların birbirini tanımasına ve iş birliği yapmalarına imkân sağlar.

Kurultay Bileşeni Örgütler:

Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM)
Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği
Aydın Söke Kadın Sığınma Derneği
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD)
Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma (BEKEV)
Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Evi Derneği / ÇEKEV
Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER)
Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER)
Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD)
Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği
İzmir Kadın Dayanışma Derneği
Kadın Dayanışma Vakfı
Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)
Koza Kadın Derneği
Mersin Bağımsız Kadın Derneği (BKD)
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği
Muğla Emek Benim Kadın Derneği
Rosa Kadın Derneği
Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği (UGKDD)
Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP)
Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı bileşeni olan Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Ceren Kadın Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, Muş Kadın Çatısı Derneği, Muş Kadın Derneği, Selis Kadın Derneği ve Van Kadın Derneği’nin faaliyetine 22 Kasım 2016 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK/677) son verildiğinden bu örgütler listede yer alamamaktadır.

Leave a Reply