Skip to main content
Kurultay Bileşenleri

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği

Adres: Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi, Konak Mh. Seçkin Sk. 23/1 PK:16110 Nilüfer Bursa (Konak Pazarı altı)
Telefon: 0531 033 88 44 
E-posta: morsalkimdernegi@hotmail.com 
Facebook: @morsalkimdernegi
Twitter: @MorMorsalkim 
Web: www.morsalkim.org

Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, genel merkezi Bursa’da olan, Bursalı kadın hakları aktivistlerinin bir araya gelerek 27 Nisan 2012 tarihinde kurduğu dayanışma derneğidir. Dayanışmamız, kadını cinsiyetinden dolayı ezilmişliğe mahkûm eden ekonomik ve toplumsal engelleri, kadınlar üzerinde yüzyıllardır süre gelen baskıları kaldırmak, geleneklerin değer yargılarının dönüştürülmesi için mücadele etmek, kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunda yapılacak her tür çalışmayı yapmak, ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yaparak ‘toplumsal cinsiyet eşitsizliğine’ dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmak, geleneklerimizden kaynaklanan töre, namus cinayetleri, berdel gibi kadının statüsünün yükselmesi önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak, erken evlilikler ve çocuk gelinlerin sayılarının azaltılması konusunda faaliyetler sürdürmek amacıyla oluşmuştur.

Birlikteliğimizi oluştururken kadının kendi sorunlarına öncelikle kendisinin sahip çıkması bilinciyle kadın hareketi yaratmak ana hedefimiz olmuştur. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için faaliyet sürdürmek, cinsel istismar, ensest konuları ile ilgili farkındalık yaratarak önlenmesi amacıyla çalışmalar yapmaktayız.

Derneğimiz ayrıca sığınma evi, ilk adım, kadın danışma merkezlerine destek sağlamakta hattımıza ulaşan kadınları gerekli yetkililere yönlendirmektedir.

Leave a Reply