Skip to main content
Kurultay Bileşenleri

İzmir Kadın Dayanışma Derneği

Adres: 1471 Sokak Ahmet Sezer Apt. No:9 /41 Kat 4 Alsancak Konak / İzmir
Telefon: 0553 938 02 88
E-posta: kadindayanisma@izmirkadindayanisma.org
Facebook: @izmirkadindayanisma
Web: www.izmirkadindayanisma.org

İzmir Kadın Dayanışma Derneği, kadına karşı her türlü ayrımcılıkla ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek amacıyla 2005 yılında kuruldu. Kadın dayanışma derneği kurulma düşüncesi ev toplantıları ile başlamıştı şimdi ise Denek, bir grup kadının özverili çalışmalarıyla mücadeleye devam etmektedir.

Kadınları ilgilendiren her konuda çalışma yürüten derneğimiz katılımcı, eşitlikçi  bakış açısıyla, feminist yöntemlerle faaliyetlerini sürdürüyor. Kadın hareketi aktivistlerinden ve feminist kadınlardan oluşan üye profili yanında değişik düşüncelerdeki kadınların da var olduğu her kadının farklılıklarıyla kendini ifade edebildiği bir yapıyı da korumaktadır.

Derneğimizde şiddete uğrayan kadınlara destek için oluşturulan telefon hattımızla şiddet başvurularını alarak kendilerini uygun yerlere yönlendirme yapılmaktadır.

Okullarda ve mahallelerde, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık eğitimleri verilmektedir.

Derneğimiz üyeleri çeşitli yerlerde eğitici sunumlar ve seminerler, Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ve Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP)  eğitimleri verilmektedir.

Şiddetle mücadele konusunda birçok proje gerçekleştirilmiş, kadın örgütlenmesinin arttırılması ve kadınları ilgilendiren her konuda mücadele edebilmek için, Kadın Emeği İstihdamı Girişimi, Barış için Kadın Girişimi, Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezi Kurultayı, Şiddete Son Platformu, İzmir Şiddete Karşı Kadın Koordinasyonu, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi gibi birçok platform içinde yer alınmaktadır.

Leave a Reply