Skip to main content
Kurultay Bileşenleri

Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER)

Adres: Talatpaşa Asfaltı Fetih Pasajı No 186/13 Ayşekadın/Edirne
Telefon: 0(552) 591 0 183
E-posta: ekameder@hotmail.com
Instagram: @ekameder
Facebook: @Ekameder

2009 yılı Eylül’ünde Kent Konseyi içindeki ve diğer aktivist kadınlarla birlikte, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak başlayan ‘Çarşamba Toplantıları’nda her kesimden kadınlar bir araya gelmiştir.

‘Kadın Buluşması’ çağrısıyla devam eden ‘Çarşamba Toplantıları’ sonucunda, ‘EKAMEDER’ Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği 2012 yılında kurulmuş ve 25 Kasım’da ”Kadının Evi Var” sloganıyla açılmıştır.

EKAMEDER; kadının ekonomik, sosyal, kültürel, politik güçlenmesine katkı sağlamak, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele yöntemlerine feminist bakış açısıyla farkındalık oluşturmak, toplumsal cinsiyet eşitliği  ve eşit insan hakları konularında farkındalık yaratma yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. Kadınların insan hakları konusunda yasalar ve uluslararası sözleşmeler CEDAW, İstanbul Sözleşmesi ile tanınan haklarını kullanabilmelerini sağlamak için seminerler, paneller ve eğitim programları düzenlemektedir.

Derneğimize gelerek ya da telefon hattımızla başvuran kadınların talepleri doğrultusunda ilgili birimlere yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

Sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla destek ve dayanışma içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Leave a Reply