Skip to main content
Kurultay Bileşenleri

Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği

Adres: Osmanağa Mah. Pazar Yolu sok. Uğur İş Hanı. No: 4/14 Kadıköy İstanbul
E-posta: info@denizyildizikadin.org 
Facebook: @denizyildizikadin
Twitter:@denizyildizikdn
instagram:denizyildizikadin

Derneğimiz,  doğa, kurumlar, ilişkiler, kavramlar, kelimeler kısacası; yaşamın her alanında cinsiyetçi ve erkek egemen zihniyete karşı mücadele etmek, sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için çalışmak amacıyla yeşil feministler tarafından kuruldu. Bu amaçla iki faaliyeti önceledik:

-İstanbul ilinde, özellikle Anadolu Yakası’nda yaşayan, her türlü şiddet ve ayrımcılığa uğrayan kadınlar.

-İstanbul ili ve çevresinde, tarımsal üretim süreçlerinde ayrımcılığa uğrayan kadınlar.

Faaliyetlerimiz:

1-Şiddete uğrayan kadınlara danışmanlık, yasal destek. Takip ettiğimiz 2 dava var. Biri kendi işletmesinde şiddete uğrayan bir arkadaşımız. Diğeri de boşanma ve ceza davası açmış bir kadının ceza davası. Ayrıca facebook sayfamız üzerinden bize ulaşan, özellikle nafakalarını alamayan kadınları barolara yönlendirerek destek olmaya çalışıyoruz. Pandemi sonrası dernek ofisimizi düzenli açmayı ve  sosyal medya hesaplarımızda ve özellikle Kadıköy’de mekanlar, muhtarlar ve  tüm ilişki ağımıza yaygın duyuru yaparak tam bir Kadın Danışma Merkezi olarak çalışmayı amaçlıyoruz.

2- Hem kendi derneğimizde, hem de Yeryüzü Derneği’nin ileri dönüşüm atölyeleri kapsamında, tüketimi azaltmak ve ekolojik ayak izimizi küçültmek, her şeyden önce iklim krizine dikkat çekmek amacıyla “Kendi söküğünü kendin dik” dikiş atölyesi. Pandemi nedeniyle ara verildi. Pandemi sonrası devam edecek.

3- Köylerde kadınlara yönelik doğa, kadın ve köylü hakları söyleşileriyle birlikte doğal ilaçlama ile doğal tarım eğitimi vermek. Kadınların sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek olmak. Kooperatifleşmelerine destek olmak. Kırklareli ve Bolu Mengen köylerinde başlattığımız kadın toplantıları, muhtarlar, tarım il ve ilçe müdürlükleri ile yaptığımız görüşmelerin ardından pandemi nedeniyle çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık.

4- Üyelerle feminizm ve ekoloji üzerine söyleşiler.

Leave a Reply